Skip to main content

Brno

By 24. 11. 202311 února, 2024Foto z akcí ZŠ, ŠD

V pátek 24.11.2023 vyjela 4. a 5. třída  společně se svými třídními učitelkami na vlastivědnou exkurzi do Brna. Ráno jsme se sešli v Letovicích na nádraží a vyrazili jsme vlakem do Brna. V Brně jsme navštívili nejprve historické centrum. Začali jsme na  Kapucínském náměstí, ze kterého je výhled na  Katedrálu sv. Petra a Pavla, ke které jsme se šli samozřejmě také podívat. V Dennisových sadech jsme si dali svačinu a vydali jsme se na Zelný trh, na kterém byl již připravený nazdobený vánoční strom. Na „Zelňáku“ jsme si prohlédli barokní kašnu Parnas a Divadlo Husa na provázku  a pokračovali ke Staré radnici, v jejímž průchodu visí slavný Brněnský drak  a loukoťové  kolo. Odtud jsme se vydali na Náměstí Svobody, kde jsme si prohlédli barokní morový sloup a novodobý orloj = časostroj. Nemohli jsme vynechat ani Kostel sv. Jakuba. Potom jsme na České ulici nasedli na tramvaj a nechali se odvézt na Mendlovo náměstí. Zde jsme si prohlédli další historické budovy – opatství sv. Tomáše s klášterem, který je spojen s působením Gregora Johanna MendelaLeoše Janáčka, monumentální gotickou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, kde je mimo jiné uchováván obraz Černé Madony, uctívané jako ochránkyně města Brna.

Z Mendlova náměstí jsme jeli tentokrát trolejbusem do Pavilonu Anthropos. V něm jsme měli možnost se seznámit s expozicí o nejstarších dějinách osídlení Moravy a celé Evropy . Nejvíce se všem samozřejmě líbil velikánský mamut a modely pravěkých lidí. V Anthroposu naše vlastivědná exkurze správně měla skončit, ale…

Protože se 24.listopadu v 17:00 hodin rozsvěcoval vánoční strom na Náměstí Svobody, tak jsme si ještě někteří zašli na pozdní oběd do Mc Donaldu a KFC a počkali jsme si na tuto událost, kterou začínají „Brněnské Vánoce“. Když se strom rozsvítil, zašli jsme si ještě na vyhlídkovou věž Staré radnice a pak jsme se přes Zelný trh kolem divadla Reduta vraceli na vlakové nádraží.

Výlet se nám všem líbil a už se těšíme na nějaký další!

Romana Stránská