Procházka historií

Máte rádi historii? … Někdy, když se do ní, i když třeba nechtěně, zahloubáte, je velmi zajímavá a v mnohém i poučná. A tak jsme si ve školce řekli, že zkusíme, jak to asi bude bavit děti…? Protože, aby děti získaly ucelený náhled na svět, je potřeba něco z historie vědět… Vždyť králové, královny, princové, princezny, víly, kouzelníci…. To jsou postavy, které známe skoro z každé pohádky. A děti se často ptají, kde se vzali? Kdy žili? No a my odpovídáme: přece dávno… Kdy dávno? No v minulosti: A co je to minulost? Naše historie přece… A jsme u toho. U naší historie.

Proto jsme letos v mateřské škole zvolili projekt nazvaný PROCHÁZKA HISTORIÍ. Každý měsíc seznámíme děti s jednou naší historickou památkou. Většinou to budou hrady a zámky, blízké i vzdálenější. Samozřejmé je, že nebudeme dětem předčítat z encyklopedií složité historické údaje, ale seznámíme je s historií vhodnou formou. To je pohádkou, ilustrací, obrázky… A potom vše založíme do naší nově vytvořené Historické knihy.

Začali jsme 18. září a zvolili jsme velmi blízký hrad SVOJANOV. Povídali jsme si pohádku o králi Přemyslu Otakarovi II, královně Kunhutě, jejich dceři princezně Alžbětě a o rytířích a zbrojnoších z rodu Pánů z Boskovic. Nevynechali jsme ani svojanovská strašidla, ohnivého býka a bílou paní Kateřinu. Děti poslouchaly, ptaly se a s chutí se pustily do práce. Z papíru a přírodnin jsme vyrobili maketu hradu Svojanova s jeho obyvateli a nezapomněli jsme ani na bílou paní Kateřinu, která se prochází po cimbuří. Hrad jsme umístili do šatny na okno, děti vytvořily okolo z mechu, větviček stromů, šišek a kamínků tu pravou přírodu a prostředí, kde se takové hrady stavěly a dodnes tam stojí. Bylo radost se dívat na drobné dětské ručky, jak s nadšením nosí mech (a ten se ti teda povedl lese, ty krásné měkké mechové bačkůrky), šičky, kamínky, větvičky a vše skládají dohromady. A dílo bylo na světě. Ve školce stojí zdrobnělina hradu Svojanov. Mladší děti potom hrad krásně vymalovaly. Co myslíte, vypadá jako ten skutečný?

Jarmila Levá

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce MŠ s fotografiemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.