Turnaj „Po stopách rytíře z Rumberka“

V pátek 7. 6. 2019 proběhl 2. ročník vědomostního a dovednostního turnaje pro malotřídní školy s názvem „Po stopách rytíře z Rumberka“, který uspořádala  ZŠ a MŠ Deštná. Turnaj proběhl v areálu školy a jejího okolí, na hřišti TJ Sokol Deštná, výletišti SDH Deštná a v dalších částech obce Deštná. Postupovalo se po osmi stanovištích k cíli – na místo, kde stával hrádek Rumberk. Klání se zúčastnila za každou školu jedna čtyřčlenná družina, složená z rytířů a rytířek. Celkem soutěžilo z osmi škol 32 žáků, ostatních 55 žáků si trasu vyzkoušelo projít během turnaje tak, aby nenarušovali soutěžení. Na rytířské klání dohlíželo 50 rozhodčích (učitelé, rodiče, bývalí žáci naší ZŠ a MŠ a přátelé naší školy).

Celý den byl ve znamení spolupráce čtyř generací.

Turnaj prověřil schopnost spolupráce mladších žáků se staršími ve:

 • znalostech dvorní etikety (omluva, pozdrav, stolování…)
 • tříbení mysli (úkoly z MA, PRV, PŘ, VL)
 • utužení těla (TV disciplíny)
 • zkoušce odvahy a zručnosti (balanční cvičení, PČ)
 • pomoci v ohrožení (1. pomoc, co udělat např. při požáru..)
 • zpěvu (nacvičená společná lidová píseň s pohybem, bez doprovodu hudebních nástrojů)
 • mluvení – (ČJ – vytvořit básničku na daných pět slov)

Umístění všech družin a ceny vyhlásil a předal král Jan se svým panošem. Turnajové klání bylo zpestřeno doprovodným zábavným programem a sytým hodováním. Nikdo se nemohl nudit a zahálet. Součty bodů byly velmi vyrovnané. U dvou družin (Nýrov a Sulíkov) jsme museli udělat rozstřel.

Pořadí družin:

 1. Družina ZŠ a MŠ Úsobrno 84 b
 2. Družina ZŠ Šebetov 81 b
 3. Družina ZŠ Nýrov 79 b
 4. Družina ZŠ Sulíkov 79 b
 5. Družina ZŠ a MŠ Deštná 78 b
 6. Družina ZŠ a MŠ Cetkovice 72 b
 7. Družina ZŠ a MŠ Křetín 71 b
 8. Družina ZŠ a MŠ Vísky 57 b

Všem školám děkuji za účast a vzorné dodržování pravidel!

Jsme rádi, že jsme tuto pro nás organizačně náročnou akci zvládli v klidné atmosféře. Velký dík si zasluhují všichni, kteří nás podpořili, především zástupci naší obce. Mile nás potěšilo, že nám vyšli vstříc všichni oslovení sponzoři a spolupracovníci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce ZŠ s fotografiemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.