Motýlí zahrádka

17. 5. 2017 přišla k nám do školy tajemná zásilka. Co to asi je? Krabici  jsme rozbalili a zjistili, že nás čeká velké pozorování. V kelímku totiž dorazilo 5 malých housenek babočky bodlákové. Po týdnu byly housenky dostatečně veliké a zakuklily se. Kukly jsme opatrně přenesli do motýlí zahrádky a čekali jsme co bude dál. Po dalším týdnu se 31.5. vylíhl první motýl a do dalšího dne zbývající čtyři. Motýly jsme začali přikrmovat květinami, ovocem, lístky . Připravili jsme si i nektar z vody a cukru. Viděli jsme, že motýli čichají pomocí dvou tykadélek a chuť vnímali pomocí předního páru ochlupených nožiček hned u hlavičky. Pomocí sosáčku motýli nasávali nektar. Do volné přírody jsme s dětmi motýly vypustili 2.6. a dívali jsme se za nimi , jak si užívají volnosti. Babočka bodláková žije po celém světě a proto její vypuštění do volné přírody nijak neovlivní rovnováhu druhů. Ve volné přírodě žije obvykle 2-5 týdnů. Dětem se pozorování líbilo a pravidelně motýly chodily kontrolovat.

Ludmila Kroupová

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce ZŠ s fotografiemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.